Lipsk

Minął pierwszy tydzień naszych staży i nadszedł weekend. Wbrew pozorom nie był to weekend bezproduktywny, ponieważ mieliśmy zaplanowane wycieczki turystyczne. Pierwszym punktem programu był Lipsk, do którego pojechaliśmy pociągiem.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od odwiedzenia Zoo w Lipsku. To jeden z największych ogrodów zoologicznych w Europie, który szczyci się bogatą kolekcją zwierząt. Przez kilka godzin przemierzaliśmy różne części zoo, podziwiając różnorodne gatunki zwierząt, od egzotycznych ptaków po wielkie koty i słonie. Wielkim przeżyciem był dla nas spacer po tropikalnym pawilonie, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wiele egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Zoo w Lipsku to miejsce, które z pewnością trzeba zobaczyć, będąc w tym pięknym mieście.

Po odwiedzeniu ogrodu zoologicznego mieliśmy zorganizowane zwiedzanie centrum Lipska z przewodnikiem, aby poznać trochę jego historię. Zobaczyliśmy słynny Ratusz, mieliśmy również okazję zwiedzić piękny kościół, którego związki z muzyką są bardzo ważne. Chodzi o kościół św. Tomasza, w którym pracował przez wiele lat słynny kompozytor Johann Sebastian Bach. Kościół ten jest jednym z najważniejszych zabytków Lipska i warty jest odwiedzenia, nawet dla tych, którzy nie są zainteresowani muzyką klasyczną.

Następnie zobaczyliśmy symboliczną Rzeźbę Wolfganga Mattheuera stworzoną w 1984 r. zatytułowaną „Der Jahrhundertschritt” czyli krok stulecia. Interpretacja rzeźby nawiązuje do politycznych zmian, jakie nastąpiły w Niemczech w ciągu ostatniego wieku. „Krok stulecia” może odnosić się do zmian, jakie miały miejsce w Niemczech w ciągu ostatniego wieku, od czasów II wojny światowej po zjednoczeniu kraju, w którym to czasie Niemcy były „rozrywane” przez komunizm i nazizm, co symbolizują ręce rzeźby. Rzeźba ta może być interpretowana jako symbol zmian i wyzwania, z jakim miasto musiało się zmierzyć w ciągu ostatnich stu lat.

Po wszystkim mieliśmy trochę czasu dla siebie, a następnie wróciliśmy do Schkeuditz.

Paweł i Maciej