Berlin

W niedzielę 19 marca udaliśmy się na wycieczkę do Berlina. Wyjechaliśmy o godzinie 9, a podróż trwała około dwóch godzin. Na miejscu spotkaliśmy się z naszą przewodniczką i zaczęliśmy zwiedzanie.

Pierwszym punktem zwiedzania było muzeum Futurium. Jest to miejsce pokazujące jak ludzkość mogła się rozwinąć w przyszłości. Jest ono pełne ciekawych koncepcji związanych z klimatem, mieszkalnictwem, żywnością i technologią, a także pełne interaktywnych stanowisk. Kolejnym przystankiem był Reichstag, czyli siedziba parlamentu Niemiec. Przed nim znajduje się teren zielony, na którym ludzie mogą wypoczywać i spotykać się w słoneczne dni. Następnie spojrzeliśmy na pozostałości Muru Berlińskiego. Przewodniczka opowiedziała nam historię budowy, podziałów i ostatecznego zniszczenia muru. Później przeszliśmy przez Bramę Brandenburską, która jest symbolem wolności i pokoju. Za nią po stronie wschodniej znajdują się ambasady wielu krajów. Następnym punktem wycieczki był pomnik żołnierzy sowieckich, którzy polegli w 1945 zdobywając Berlin. Spojrzeliśmy na Sony Center – centrum handlowe znajdujące się w centrum Berlina, które posiada charakterystyczną kopułę ze szkła. Ostatnim punktem wycieczki było zobaczenie Biblioteki Państwowej w Berlinie, a właściwie jej podziemne zasoby, które zostały spalone w 1933 r. przez nazistowskich studentów. Pod koniec zahaczyliśmy o sklep z pamiątkami, gdzie można było kupić ubrania, magnesy, ceramikę i inne przedmioty upamiętniające przyjazd do Berlina. O 16 odebrał nas autobus i wróciliśmy na kolację w Schkeuditz.

Podsumowując: Berlin to interesujące miasto, pełne historii i kultury. Znaleźć tu można wiele atrakcji turystycznych, które z pewnością zrobią na nas wrażenie. Polecamy z całego serca.

Aleksander i Jan