Smart Home

Podczas drugiego tygodnia naszych praktyk zajęliśmy się tematem Smart Home, czyli tzw. Inteligentnego domu, znanego również jako automatyka budynkowa. Na początku naszej przygody z tym konceptem nasz mentor Martin wyjaśnił nam na czym on polega oraz zaprezentował nam dlaczego i jak możemy wprowadzić go w naszych własnych domach.

Pierwszym praktycznym doświadczeniem był montaż oraz konfiguracja inteligentnego gniazdka, przełącznika oraz inteligentnej żarówki. Następnie wszystko połączyliśmy z wirtualną asystentką Amazon Alexa (stworzonej między innymi na podstawie Polskiego syntezatora mowy Ivona), z pomocą której potem stworzyliśmy własną poranną rutynę.

Po tym jak wszystkie grupy ukończyły prace z Alexą, zajęliśmy się bardziej skomplikowanym systemem, składającym się z Miniservera firmy Loxone oraz podpiętych do niego modułów. Naszym pierwszym zadaniem na tym ekosystemie było zaprogramowanie funkcji otwierania drzwi (w naszym przypadku reprezentowanych przez żarówkę) za pomocą kluczy elektronicznych typu iButton.

Naszym finalnym zadaniem było zaprogramowanie system alarmowego używając czujnika wykrywającego otwarcie drzwi.

Patryk B.