IT – relacja zza monitora

Nasz tydzień pracy w Niemczech, a dokładniej w Schkeuditz rozpoczęliśmy od standardowego  wprowadzenia do struktury organizacyjnej, kultury pracy oraz zasad BHP obowiązujących podczas naszego stażu. Następnie nasz Mentor oprowadził nas po ośrodku oraz przedstawił nam pracowników firmy Vitalis, pod których opieką spędzamy cały okres stażu. Zorganizowana została dla nas również praca w mniejszych zespołach, żebyśmy mogli poznać się lepiej z ludźmi, z którymi będziemy pracować. W pracowni oprócz 30 osób z Szybina jest również sześciu Słowaków, z którymi możemy wymieniać się doświadczeniami. Nasze uczucia po pierwszym dniu były bardzo pozytywne. Wprowadzenie i zapoznanie było bardzo przyjazną formą przed faktyczną pracą.

Drugi dzień zaczął się od rozmowy z Martinem, naszym Szefem. Opowiedzieliśmy o naszych planach związanych z dalszą nauką oraz pracą, a On w dłuższy lub krótszy sposób komentował, co o nich uważa. Następnie zaczęliśmy zadania praktyczne przy komputerach. Rozpoczęliśmy od poznawania nowych systemów operacyjnych MacOSX i Ubuntu, a potem każdy z nas musiał postawić „czysty” system na swojej jednostce. Dla żadnego z nas nie był to problem, a potraktowaliśmy to jako sprawdzian naszych umiejętności, żeby prowadzący mógł zobaczyć na jakim poziomie jesteśmy. Na końcu Martin przedstawił rozkład materiału z jakim przyjdzie nam pracować oraz szczegółowo opowiedział jakie projekty będziemy robić.

Środa była dniem trochę monotonnym, ale pełnym pracy. Już od samego rana ruszyliśmy pełną parą. Zapoznaliśmy się z zasadami poprawnej prezentacji strony internetowej, a następnie zaczęliśmy jej konstrukcje. Martin nakazał nam używanie SublimeText – edytora, z którym część z nas nie miała nigdy styczności. Martin miał w tym swój ukryty cel: żebyśmy odeszli od swoich przyzwyczajeń i spróbowali pracy na narzędziach, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Projekt, który każdy z nas ma wykonać to strona internetowa dotyczącą naszego wyjazdu w ramach programu Erasmus+. Całość ma być napisana z wykorzystaniem języków HTML, CSS i JavaScript. Do końca dnia każdy już tylko planował i pracował nad swoją witryną.

W czwartek zajęliśmy się obróbką wcześniej wykonanych zdjęć w celu wykorzystania ich w projekcie naszej strony internetowej oraz wypełnianiem poszczególnych podstron. 

Piątek był dniem opierającym się na podsumowaniu wyników naszych działań z poprzednich dni. Otrzymaliśmy “feedback” od Martina. Informacja zwrotna jak radziliśmy sobie przez ten tydzień była czymś ważnym, ponieważ  mogliśmy wyciągnąć wnioski z naszej pracy. Następnie wszyscy mogliśmy się zająć własnymi aktywnościami, o ile nie było to przeglądanie tiktoka, a w razie problemów otrzymać przy nich pomoc ekspertów z ośrodka Vitalis.

Patryk Sz.