Logistycy – Digital Business

28 sierpnia przyjechaliśmy do Starego Dworcu Książęcego w Schkeuditz. Wszystkie osoby tu pracujące bardzo miło nas przywitały i następnego dnia oprowadziły po całym ośrodku. Na pierwszych zajęciach poznaliśmy Martina – naszego mentora. Od razu otrzymaliśmy od niego pierwsze zadanie: przygotować odpowiedzi na cztery pytania: „Jakie jest twoje hobby?”, „Jak spędzasz czas wolny?”, „Jak chcemy zarabiać na życie?” oraz „Co chcesz robić po ukończeniu szkoły?”.

Następnego dnia każdy z nas się zaprezentował, dzięki czemu mogliśmy się lepiej poznać oraz przełamać swoją barierę językową. Ale kryło się za tym zadaniem coś innego – te cztery pozornie proste pytania pozwoliły nam określić, co chcemy tak na prawdę robić w swoim życiu i czy robimy wszystko by osiągnąć swoje cele.

W środę Martin poprosił nas byśmy zrobili szczegółowy plan wyjazdu na zakupy. Mieliśmy dokładnie opisać każdą czynność, a następnie sporządzić plan tego sklepu, do którego się wybraliśmy. Wydaje się śmieszne? Nic bardziej mylnego. To wstęp do techniki V.A.D.O – Visualize (wyobraź sobie, uzmysłów), Analyze (przeanalizuj), Define (zdefiniuj), Optimize (zoptymalizuj). Zadanie miało również na celu pokazać nam jak ważne jest zarządzanie czasem, którego mamy ograniczoną ilość.

W czwartek organizowaliśmy czas pracy, ilość pracowników oraz wszystkie koszty w firmie, która zajmuje się pieczeniem chleba. Martin przedstawił nam najbardziej efektywne rozwiązania, dzięki którym zaoszczędziliśmy ponad połowę środków. Podkreślił także, że nie potrzebujemy dużej ilości pieniędzy do stworzenia swojego biznesu, ale najważniejsze jest dobre planowanie. Po przerwie tworzyliśmy biznesplan, przykładową fakturę, oferty sprzedażowe, a także logo naszej firmy. Cały ten tydzień pokazał nam, że najważniejsze jest określenie swoich celów, dążenie do nich oraz, co najważniejsze dobre planowanie.

Marta