W ramach programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe uczniowie Technikum zwiedzali Berlin.
W ramach programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe (2021-1-PL01-KA121-VET-0000005399) 10 programistów, 10 informatyków i 10 logistyków pod opieką 4 nauczycieli zwiedzali Berlin. Naszą przygodę rozpoczęliśmy spod Berlin Hauptbahnhof, głównego dworca kolejowego stolicy. Na dworcu krzyżują się czterotorowa linia w kierunku wschód-zachód z nową, również czterotorową linią w kierunku północ-południe. Nic więc dziwnego, że przez dworzec przewija się codziennie około 300 tysięcy pasażerów.
Kolejnym przystankiem był Urząd Kanclerza Federalnego. Zajmuje on 12000 metrów kwadratowych i stanowi jedną z największych spośród siedzib rządów na świecie (jest 8 razy większy niż Biały Dom w Waszyngtonie). Ze względu na okrągły kształt okien w tylnej części kancelarii oraz jej geometryczny kształt, budynek potocznie nazywany jest Waschmaschine – pralka.
Niewątpliwy podziw wzbudził budynek Reichstagu, czyli Gmach Parlamentu Rzeszy. Poza swoją monumentalnością i niebanalną architekturą, budynek zachwyca kopułą, która jednym z najchętniej odwiedzanych celów turystycznych Berlina.
Żywą lekcję historii dała nam wizyta pod Murem Berlińskim, a w zasadzie jego fragmentami. Od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 mur oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego i NRD. Był to jeden z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. W pewnym sensie kultowym miejscem jest Checkpoint Charlie jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Berlina jest Brama Brandenburska. Wybudowana pod koniec XVIII wieku zabytkowa budowla, stanowi symbol Pokoju i Wolności. Często stanowi również symbol zjednoczenia państwa niemieckiego.
W drodze na Alexanderplatz przechodziliśmy przez Wyspę Muzeów, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata. Niestety nie mieliśmy okazji wstąpić do Muzeum Pergamońskiego i innych gmachów. W części zrekompensował nam to widok Berliner Dom – ewangelickiej katedry. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Berlinie.
Nasze zwiedzanie zakończyliśmy na wspomnianym już Alexanderplatz. Jest to centralny węzeł komunikacyjny i plac we wschodniej części Berlina, nazwany na cześć cara Rosji Aleksandra I. To tutaj mogliśmy podziwiać Berlińską Wieżę Telewizyjną, czyli sięgającą wysokości 368 metrów wieżę telekomunikacyjną. Jest to najwyższy budynek w Niemczech i czwartym co do wielkości wolnostojący obiekt w Europie.