Zajęcia na Uniwersytecie AMU, zwiedzanie firmy Mikrotronics

(We wpisie wkrótce pojawią się zdjęcia)

Pierwszym z warsztatów na uniwersytecie był pokaz technologii Eye tracking w celu ukazania nam jak patrzymy na reklamy , na co zwracamy uwagę , na co patrzymy a co zauważamy. Była tutaj również mowa o tym jak nasz mózg który skupiaja się na jednym zadaniu jest w stanie zignorować inne bodźce.    

Następnie udaliśmy się na prezentacje virtualnej rzeczywistości, imersywnego przedstawienia naszego świata poprzez parę okularów podłączonych do komputera oraz kontroler.

Okulary VR wywołały nie lada wrażenie.

Jako ostatni z warsztatów został nam ukazany jak inne zmysły wpływają na smak, w szczególności węch który właściwie sam jest odpowiedzialny za nasz smak.

Niektórzy z nas wcielili się w role człowieka starego lub z nadwagą, reszta obserwowała i zapisywała swoje przemyślenia by później podzielić się tym z prowadzącymi i resztą grupy. Miało to na celu przedstawienie problemów osób starszych i otyłych, aby finalnie poprzez burzę mózgów znaleźć rozwiązania ulatwiajace zycie codzienne oraz zachęcała do myślenia poza schematami.

Następnie pojechaliśmy do Haubiversum, gdzie mieliśmy okazję zrobić własne Mohnweckler, czyli słodki wypiek i w oczekiwaniu na upieczeniu naszego „masterpiece”, zwiedziliśmy główny budynek piekarni i poznaliśmy jego historie. Delektujac się poczęstunkiem przeszliśmy do odebrania naszych wyrobów, a pobyt zakończyliśmy czasem wolnym, w trakcie którego każdy z nas mógł zjeść coś dobrego.

Jeden z naszych wypieków.

Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie firmy Mikrotronics Engineering GmbH. Poznaliśmy wiele nowoczesnych wynalazków, które ułatwiają życie codzienne. Wszystkie patenty oparte zostaly na technologii informatycznej i wywołały ogromną ciekawość uczniów oraz zrodziły wiele pytań. Na zakończenie otrzymaliśmy poczęstunek i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Opactwo w Melk

Podczas wyjazdu do Yspertal nie tylko poznajemy kulturę i język ale także bogatą historię Dolnej Austrii. Drugiego dnia odwiedziliśmy opactwo Benedyktynów położone w Melku w Austrii.

Grupowe zdjęcie przed bramami opactwa

W IX wieku rejon Melku znalazł się w rękach Leopolda I, który na wzgórzu nad Dunajem założył swąrezydencję. Jego wnuk przekazał wzgórze benedyktynom z Lambach. Zbudowali ufortyfikowane opactwo, które przez wiele stuleci było jednym z ważniejszych ośrodków nauki oraz wybitnym przykładem baroku w Austrii. Opactwo było też głównym ośrodkiem średniowiecznych reform w chrześcijaństwie i utrzymywało ścisłe kontakty z myślicielami z uniwersytetu w Wiedniu. Zwiedzając klasztorny kompleks zwróciliśmy uwagę na bibliotekę, w której zgromadzono wiele bezcennych rękopisów i starodruków.

Kościół pw. św. Piotra i Pawła

Klasztor i kościół pw. św. Piotra i św. Pawła poddano gruntownej barokizacji i rozbudowie w XVIII w.,w konsekwencji powstał jeden z największych barokowych zespołów sakralnych w Europie, uznawany za najpiękniejszy przykład baroku w Austrii. Budowla stworzyła na uczestnikach projektu ogromne wrażenie.

Ach ci artyści…

Po wizycie w opactwie uczniowie naszej szkoły pojechali zwiedzić muzeum karykatury w Krems. Mieliśmy okazję podziwiać wystawy takich artystów jak Bruno Haberzettl, Manfred Deix i Peter Steiner oraz zaprezentować własne interpretacje wybranych przez nas karykatur.

Karykatura autorstwa Bruna Haberzttl

Porównywaliśmy różnicę w poczuciu humoru poszczególnych narodów oraz zastanawialiśmy się skąd się one wywodzą. Omawialiśmy również siłę przekazu wystaw oraz ich wydźwięk ze względu na kulturę. Poznaliśmy wiele kontrowersji związanych z europejską, a w szczególności austriacką, sceną polityczną i obyczajową.

Chwila kontemplacji nad dziełami.

Najbardziej zaciekawiła nas wystawa w całości poświęcona problemom natury ekologicznej, gdzie poruszono takie kwestie jak globalne ocieplenie, kłusownictwo, czy zanieczyszczenie środowiska.
Ekspozycje skłoniły nas do wielu przemyśleń i refleksji.